WALIZKA PEŁNA KSIĄŻEK

Filia biblioteczna w Lipie została znalazła się w gronie 20 bibliotek z Dolnego Śląska w których realizowany był projekt Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

 

„Przygoda z historią w tle, czyli walizka pełna książek” to projekt, który jest kontynuacją realizowanej od 2004 roku akcji „Z książką na walizkach”.

W tym roku głównym tematem stała się historia. Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat. Spotkania z twórcami i wydawcami książek o historii Polski miały charakter edukacyjny. Pokazali oni, jak ważna jest znajomość historii oraz świadome budowanie relacji przeszłość-teraźniejszość-przyszłość. Uwrażliwili oni także odbiorców na dzieje swojej małej ojczyzny i historię rodziny. Wzmocnieniem tej wiedzy były wcześniejsze poszukiwania historii do działań w ramach uczestnictwa w konkursie na komiks lub historyjkę obrazkową pt. „Bliskie spotkania z historią”.

 

Do współorganizacji konkursu została zaproszona Szkoła Podstawowa w Lipie.

Łącznie zostało zgłoszonych 15 prac uczniów z klas V do VIII, którzy wcześniej zapoznali się z historią miejscowości Lipa oraz jej legendami.

Finał projektowych działań odbył się 7 października 2022 w świetlicy wiejskiej w Lipie.

Uczniowie klasy VI i VIII spotkali się z ilustratorką książek Joanną Zagner-Kołat, która przeprowadziła warsztaty rysunkowe oraz przybliżyła historię komiksu.

Podczas spotkania uczniowie otrzymali pamiątkową książkę „Królewskie życie królów” wraz z dedykacją od ilustratorki oraz upominki przygotowane przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu.

Spośród wszystkich prac, cztery zostały wybrane przez Joannę Zagner-Kołat i nominowane do nagrody głównej.

Są to dzieła następujących uczniów: Dominiki Bałdys, Mai Bryły, Amelii Duziak, Elizy Sobczyńskiej.

Spośród 90 prac, które zostały zakwalifikowane do etapu głównego konkursu plastyczno-literackiego „Bliskie spotkania z historią”, profesjonalne jury wyłoniło laureatów w dniu 24.10.2022 r. Przyznane zostały 2 nagrody główne i 5 wyróżnień.

Wyróżnienie otrzymała Amelia Duziak!!!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Impreza realizowana jest pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego.

Ministerialnym jurorom, oceniającym wniosek, w ramach programu „Kultura dostępna”, spodobał się tegoroczny projekt i przyznano nam dotację na jego realizację w wysokości 24 000 zł, co stanowi 38,17% całego budżetu.

PATRON MEDIALNY:

Jeśli chcesz współtworzyć to wspaniałe święto, to zapraszamy do kontaktu.

Więcej szczegółów po kliknięciu tutaj.

Zmień rozmiar tekstu
Zmień kontrast